4 błędy świeżo upieczonych przedsiębiorców  Wyślij pytanie o ofertę

A więc zaczynasz swój własny biznes! Gratulacje! Należysz do niewielkiej grupy osób, którzy mają odwagę wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć coś swojego – od samiutkich podstaw!

Podekscytowany? Przytłoczony ogromem spraw, które jeszcze trzeba ogarnąć? Nic dziwnego, początki wymagają ogromnego wysiłku.

Sprawdź czy na starcie nie popełniasz jednego z 4 typowych błędów świeżo upieczonego przedsiębiorcy.

 

Nie wiem na jakim etapie jesteś, ale kilka rzeczy z naszego podwórka chciałabym Ci podpowiedzieć. Może będzie to dla Ciebie ważna wskazówka, a może to już wiesz? 
Lepiej sprawdź, bo te kilka błędów, które się popełnia na starcie trudno potem odkręcić.

 

Nazwa firmy - zrób to raz, a porządnie

Oj, to mówię naprawdę głęboko z własnego doświadczenia. No cóż, 15-lat temu nie natknęłam się na taki artykuł jak ten. Więc naprawdę ze szczerego serca dobrze Ci radzę - przemyśl bardzo dobrze nazwę swojej firmy. Nasza firma nazywa się EMBI, ale gdy rozmawiam z nowym klientem przez telefon i podaję mu na przykład adres mailowy to mówię prawie za każdym razem EMBI Elżbieta Marzena Barbara Irena…

Jaki z tego wniosek?

Nazwa powinna łatwo zapadać w pamięć i być zrozumiała dla odbiorcy. Zrób prosty test. Zadzwoń do kilkoro swoich znajomych i przez telefon podaj nazwę swojej firmy – tylko raz. Niech to zapiszą, a Ty sprawdź co z tego wyszło. Dzieciństwo Ci się przypomniało? Zabawa w głuchy telefon? No to pobaw się trochę i wyciągnij wnioski.

Nazwa przeszła test zabawy w głuchy telefon? To świetnie! Mam nadzieję, że inną pułapkę też ominąłeś.

Nazwa z banalnymi, zużytymi „dodatkami”.

W branży budowlanej takim banałem jest „BUD”, w reklamowej „GRAF”, w informatycznej „NET”. Pomyśl ile w Polsce jest firm budowlanych z BUD w nazwie? Setki? Pewnie tak. Chcesz być w tym olbrzymim worku czy chcesz się wyróżnić już na starcie. Wiem, że szukanie idealnej nazwy to żmudna robota, ale tą pracę warto odrobić. Baw się tym, wciągnij w tą zabawę rodzinę i przyjaciół – Twoich największych kibiców. W końcu ktoś krzyknie „Eureka” i to będzie to o co od początku chodziło!

No to idźmy dalej.

Nazwa jest super, mam nadzieję, że tylko Ty na nią wpadłeś, ale lepiej to sprawdź.

Wejdź na stronę ………….. i wpisz tą nazwę w wyszukiwarkę, zaznacz swoją branżę i co? Nie znaleziono? Super! Brawo! Od razu zastanów się czy nie warto tej nazwy zastrzec. Są firmy, które świadczą takie usługi (nie my:) ). Wówczas oprócz kosztów urzędowych – 450 zł za pierwszą klasę i 130 za każdą następną, pobierają opłatę za swoją usługę – około 1000 zł. Możesz też przebrnąć przez ten proces samodzielnie – my tak to zrobiliśmy i nie było to aż tak skomplikowane jakby się mogło wydawać, a panie z infolinii są przemiłe i bardzo pomocne.

Wiem, że na początku jest masa kosztów, ale może warto ten również uwzględnić w budżecie. My sporo z tym zwlekaliśmy i dzięki Bogu nie skończyło się to dla nas tragicznie, ale gdy kolejny raz zgłosiła się do nas klientka, która po roku prowadzenia działalności musiała zmienić nazwę i wszystkie swoje reklamy, wizytówki, ulotki, karty stałego klienta … bo zgłosiła się do niej firma z jej branży, która miała zastrzeżoną identyczną nazwę. Pomyślałam wtedy – koniec igrania z ogniem – biorę się za to. No i mamy zacne „R” przy naszej nazwie. Tak na marginesie, to nie tylko Cię chroni, ale i siłą rzeczy nadaje Twojej firmie pewien prestiż. Pomyśl o tym.

 

Zanim jednak uruchomisz całą procedurę zastrzeżenia nazwy jest jeszcze jedna rzecz do zrobienia…

 

Jak Cię znajdą w sieci?

Planujesz uruchomić swoją stronę internetową? Nie koniecznie od razu, ale może za jakiś czas? Niezależnie czy to dla Ciebie must have czy kwestia przyszłości, o jedno zadbaj już dziś – wykup domenę dla swojej firmy. W tym możemy Ci pomóc. Wyślij nam jaka domena Cię interesuje czyli na przykład jeśli nazwa Twojej firmy brzmi KORMORAN to dobrze by było mieć domenę kormoran.pl, albo kormoran.com.pl a może kormoran.eu ? Wypisz jakie domeny Cię interesują od najbardziej pożądanej do najmniej, a my sprawdzimy, która jest wolna i zarezerwujemy ją dla Ciebie. Możesz też sam pobawić się na stronie naszego partnera od stron - kliknij tutaj.

 

No dobra, pierwsza lekcja odrobiona – masz już doskonałą nazwę, wiesz że nikt takiej przed Tobą nie zastrzegł i jest wolna taka domena.

 

Czas na LOGO firmy.

Pilnuj, by ktoś Cię nie naciągnął!

 

Logo to znak, który będzie identyfikował Twoją firmę. Powinien być charakterystyczny i budzić właściwe skojarzenia. Nie warto opracowania logotypu firmy odkładać na później. Jeśli chodzi o reklamę i identyfikację wizualną Twojej firmy, logo to zupełny fundament.

Powiem Ci jak opracowanie logotypu wygląda u nas.

Najpierw zadajemy klientowi sporo pytań co do branży, rynku docelowego, preferencji stylu, koloru, jaki wizerunek swojej firmy chce budować – jakie skojarzenia che wywoływać. Po tym wywiadzie grafik przystępuje do pracy. Przygotuje dla Ciebie trzy propozycje. Do wybranej propozycji będziesz mógł zgłosić dwie serie poprawek.

Gdy już logotyp zostanie przez Ciebie zatwierdzony przesyłamy Ci komplet plików – jpg, png, pdf, oraz pliki wektorowe (cdr) – wszystko zarówno w CMYK jak i RGB.

Jeśli będziesz zamawiał logo w innej agencji dopytaj przede wszystkim czy po wykonaniu usługi otrzymasz pliki wektorowe. To bardzo ważne. Tylko ten plik w niczym Cię w przyszłości nie ograniczy. Dopilnuj tego, by plik wektorowy został Ci przekazany. Naprawdę zbyt często przychodzą do nas klienci z innych agencji, którzy twierdzą, że mają logo, a jedyne co mają to plik jpg i to często w kiepskiej jakości.

 

Jeśli już masz logo, a nadal nie zatwierdziłeś nazwy to pomyśl o tym jeszcze raz. Nazwę można zatwierdzić w formie słownej oraz graficznej. Oczywiście, aby zatwierdzić logo w formie graficznej trzeba logo mieć. No dobra, ale o tym już było, lećmy dalej.

 

Dowiedź się czy wszystko możesz.

Niektórzy z Was trafią na poważne „kłody pod nogi”...

 

Na początku będziesz potrzebował sporo rzeczy od takich drobiazgów jak pieczątka firmowa, wizytówki, może ulotki czy teczki firmowe. W niektórych biznesach bez strony internetowej ani rusz… no i trzeba też obrandować siedzibę firmy. I tu się chwilkę zatrzymam.

Coraz powszechniejsze jest, że miasta, zwykle w ścisłym centrum, wprowadzają strefę ochrony konserwatorskiej. Jeśli siedziba Twojej firmy mieści się w takiej strefie, powinieneś się tym tematem zainteresować. W naszym mieście, w strefie „A” ochrony konserwatorskiej, obowiązują bardzo restrykcyjne wytyczne. Można zamieścić jedynie szyld ( nie reklamę! ) określonej wysokości i to tylko w formie ażurowej, szyby mogą być oklejone w określonym procencie, nie można umieszczać żadnych reklam…

Wytyczne w Żorach mamy opanowane. Jeśli jesteś z innego miasta i otwierasz sklep na przykład na rynku to dopytaj w tamtejszym urzędzie miasta czy obowiązują Cię jakieś specjalne wytyczne. Zwykle wszystko jest spisane. Prześlij nam wytyczne, przeanalizujemy je i dostosujemy formę szyldu/reklamy do obowiązujących przepisów.

 

Na dobry początek...

Ponieważ wiemy, że na początku będziesz potrzebować wielu rzeczy naraz, przygotowaliśmy specjalne zestawy produktów w dobrej cenie – tzw. Pakiety na START. Jeśli chciałbyś sprawdzić, czy któryś z pakietów mógłby Ci się przydać, to napisz do nas. Chętnie będziemy Ci towarzyszyć w tym ekscytującym choć niełatwym początku.

Jeśli w Twojej głowie rodzą się jakieś pytania to jesteśmy do dyspozycji.
Czekamy na Ciebie!

Galeria prac

Kaseton o nieregularnym kształcie do wnętrza Domu Przyjęć Montenegro w Świerklanach, Śląsk
Kaseton o nieregularnym kształcie do wnętrza Domu Przyjęć Montenegro w Świerklanach, Śląsk
Litery przestrzenne ze styroduru
Litery przestrzenne ze styroduru
Kaseton świetlny na ramie click z wydrukiem w technologii HP Latex
Kaseton świetlny na ramie click z wydrukiem w technologii HP Latex
Logo frezowane w płycie PCV
Logo frezowane w płycie PCV
Litery świetlne o wysokości 150 cm - na zlecenie MOSiR Żory
Litery świetlne o wysokości 150 cm - na zlecenie MOSiR Żory
Projekt i druk baneru
Projekt i druk baneru
Grafika informacyjna upamiętniająca rozwój firmy dla SEKONIX Poland
Grafika informacyjna upamiętniająca rozwój firmy dla SEKONIX Poland
Tablica z logo firmy na płycie dibond lustro
Tablica z logo firmy na płycie dibond lustro
Banery wielkoformatowe - druk i montaż
Banery wielkoformatowe - druk i montaż
Litery świetlne o wysokości 140 cm - na zlecenie Urzędu Miasta Żory
Litery świetlne o wysokości 140 cm - na zlecenie Urzędu Miasta Żory
Litery świetlne o wysokości 140 cm (nocą) - na zlecenie Urzędu Miasta Żory
Litery świetlne o wysokości 140 cm (nocą) - na zlecenie Urzędu Miasta Żory
Kaseton świetlny z dibondu z wyfrezowanymi elementami + kaseton w kształcie logo PIEKARNII REHLIS
Kaseton świetlny z dibondu z wyfrezowanymi elementami + kaseton w kształcie logo PIEKARNII REHLIS
Litery świetlne - lico wyklejone złotą folią do podświetleń, napisy DOM PRZYJĘĆ - z plexi
Litery świetlne - lico wyklejone złotą folią do podświetleń, napisy DOM PRZYJĘĆ - z plexi "night&day" - w dzień czarne, w nocy białe
Litery świetlne z efektem halo dla Restauracji Wenecja z Żor
Litery świetlne z efektem halo dla Restauracji Wenecja z Żor
Litery świetlne z efektem halo (świecącej poświaty) dla Restauracji Wenecja z Żor
Litery świetlne z efektem halo (świecącej poświaty) dla Restauracji Wenecja z Żor