Oklejanie samochodów

Czemu służy oklejanie samochodów?

Oklejenie pojazdu specjalistyczną folią może służyć w różnych celach. Zazwyczaj kojarzymy oklejanie samochodu reklamami – zarówno tymi niewielkimi z logotypem i adresem firmy, jak i wielkoformatowymi, umieszczonymi na przykład na całej powierzchni autobusu lub ciężarówki. Oklejanie aut to jednak nie tylko chwyt marketingowy (zresztą, bardzo skuteczny), ale również możliwość wykonania tuningu optycznego, który nada pojazdowi niepowtarzalnego charakteru. Folia, którą okleja się samochód może także sprawić, że nasze auto otrzyma nowy kolor bez konieczności lakierowania.

Parę słów historii.

W latach 90. XX wieku brytyjska firma Kay Premium Marking Films otrzymała zlecenie na oklejenie niemieckich taksówek. Ich kolor musiał być beżowy, ze względu na obowiązujące w Niemczech przepisy. W 1993 roku udało się rozwinąć technikę, która pozwoliła nałożyć na całe samochody beżową folię i zdjąć ją po trzech latach bez uszkadzania oryginalnego czarnego lakieru aut. Okazało się to hitem, który natychmiastowo rozprzestrzenił ideę oklejania pojazdów w Europie i Azji. Od tamtej pory różne firmy zajmują się udoskonalaniem technologii oraz prześcigają się w dostępnej kolorystyce i przeznaczeniu naklejanych folii.

Przygotowanie samochodu do oklejenia.

Nie ma auta, z którym nie można by sobie poradzić stosując technikę oklejania pojazdu folią. Istnieją różne rodzaje folii, które dobierane są do konkretnej powierzchni. Przed oklejeniem pojazd jest dokładnie myty, a karoseria oczyszczana przeznaczonymi do tego środkami. Co ważne, samochód przed dostarczeniem do oklejenia powinien być sprawdzony przez właściciela pod kątem występowania korozji, odprysków czy ubytków, aby upewnić się, że powierzchnia jest przygotowana na przyklejenie folii. Kolejna kwestia to sprawność techniczna auta – między innymi samochód musi mieć działające zamki w drzwiach, abyśmy mogli swobodnie przykleić folię. Niektóre elementy samochodu, na przykład lusterka czy lampy zostaną zdemontowane na czas oklejania. Odtłuszczamy szyby oraz osuszamy powierzchnię pojazdu w różnych miejscach, także w tych trudnodostępnych, a więc na przykład pod uszczelkami.

Czy folia uszkadza lakier samochodu?

Folia spełnia funkcję ochronną i w żadnym wypadku nie uszkadza lakieru pojazdu. Jej wytrzymałość jest zbliżona do trwałości lakieru, a na dodatek może zabezpieczyć auto przed zarysowaniami i odbarwieniami. Usuwanie folii również nie uszkadza lakieru samochodu, jednak zaleca się, aby proces ten był wykonany przed upłynięciem okresu gwarancyjnego.

Czy warto okleić samochód folią?

Zalety oklejania samochodu folią można tylko mnożyć. Nieocenione walory estetyczne, efekt „wow!”, świetna reklama firmy, która jest zawsze tam, gdziekolwiek znajdzie się oklejone przez Ciebie auto. To także gwarancja ochrony oryginalnego lakieru, którym pokryty jest samochód, a tym samym możliwość późniejszej odsprzedaży na korzystniejszych warunkach. Folia chroni także przed uszkodzeniami, takimi jak otarcia auta i zarysowania. Oklejenie pojazdu może być także ciekawym sposobem na nudny kolor, który możemy dowolnie zmienić i sprawić tym samym, że atrakcyjność naszego pojazdu wzrośnie i odzwierciedli indywidualny charakter auta!

Jak dbać o pojazd oklejony folią?

Dbałość o samochód, który został poddany oklejeniu jest podobna do pielęgnacji lakieru, a więc przy zastosowaniu uniwersalnych szamponów do mycia. Nie powinno stosować się ostrych, żrących płynów czy innych środków. Samochody oklejone folią od zewnątrz powinny być czyszczone ręcznie, nie zaś w myjniach automatycznych, aby uniknąć porysowania folii. Nie można również woskować ani polerować pojazdu oklejonego folią. Właściwa pielęgnacja auta pozwoli cieszyć się właściwościami ochronnymi i estetycznymi przez dłuższy czas.

Jaka jest trwałość folii?

Trwałość folii zależy od jakości użytych materiałów i stanu samochodu przed oklejeniem pojazdu, a także od intensywności i warunków użytkowania, w jakich pracował samochód. Producenci zazwyczaj udzielają około 2-letniej gwarancji, jednak w przypadku droższych folii okres ten wydłuża się.

Jeśli masz jakieś pytanie, zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy i szczegółowo wyjaśnimy, co możemy dla Ciebie zrobić. Zaufało już nam wielu Klientów, a Ty możesz być kolejnym szczęśliwcem!